Terenska nastava "Putovima Frankopana"

Autor: Gabrijela Mahmutović, 8. 5. 2022.

28. travnja 2022. godine održana je terenska nastava, znakovito naslovljena, Putovima Frankopana. Učenici 1. b i 3. e razreda, u pratnji školske knjižničarke Gabrijele Mahmutović te razrednica Anje Jovanovske i Diane Maras Žanko krenuli su u obilazak značajne povijesne i kulturne rute. Iako posjetiteljsko - interpretacijsku infrastrukturu kulturno-turističke rute čini osam centara, naš je odabir pao na tri centra. Na samom početku obilaska učenici u posjetili kulu u Bribiru u kojoj su upoznati s Vinodolskim zakonikom kao najstarijim cjelovito očuvanim spomenikom običajnoga prava na ovim prostorima. Izuzev toga, interpretacijski centar Bribir posvećen je i drugim tematskim cjelinama kao što je sama kula Turan te su učenici saznali brojne pojedinosti vezane uz materijalnu kulturno-povijesnu baštinu srednjovjekovlja u Hrvatskom primorju.

tn1

Nadalje, učenici su posjetili Dvorac Nova Kraljevica u sklopu kojega su obišli interpretacijski centar Kraljevica te multimedijsku dvoranu gdje su imali priliku pogledati prigodne promotivne filmove ne bi li čim bolje osvijestili elemente staleškog društva i utjecaj velikaških rodova, posebno Frankopana na društveni razvoj tog razdoblja. Slobodno su vrijeme iskoristili za ručak u Dvorcu. Naposljetku su posjetili Bakarski kaštel koji je ujedno i jedan od najmlađih frankopanskih kaštela, no zbog opasnosti od Osmanlija i Mlečana je više puta nadograđivan. Zanimljiv je podatak da su u Bakru Frankopani bili i ribari, štoviše, tunolovci. Naime, bili su vlasnici brojnih stajaćih tunolovki sjevernoga Hrvatskoga primorja te su dvije tunolovke imali upravo u Bakarskome zaljevu. Izuzev kaštela, učenici su obišli i crkvu sv. Andrije, kao i katakombe koje se nalaze ispod nje. Saznali su kako se tamo nalazi kripta sa 85 grobnih mjesta te je podijeljena na dva dijela. Grobovi su iz 18. i 19. stoljeća, a neka grobna mjesta nemaju nikakvog zapisa. U kripti je pokopan i biskup Vjenceslav Šoić koji je najzaslužniji za obnovu crkve sredinom 19. stoljeća. Naposljetku su prošetali predivnom bakarskom rivom izmjenjujući dojmove prepune novousvojenih kulturno povijesnih informacija odredišta koje su obišli.

Više na: https://frankopani.eu/terenske-nastave-putovima.../...