Maturalno putovanje 3.d i 3.e razreda

Maturalno putovanje Beč-Bratislava–Prag

Učenici 3.d i 3.e razreda na maturalnom putovanju posjetili su gradove Beč, Bratislavu i Prag u razdoblju od 19.8. do 24.8.2019. Uz vodiča putovanja i pratnju lokalnih vodiča učenici su razgledali i posjetili mnogobrojne kulturne, povijesne, arhitektonske i industrijske značajke navedenih gradova. Tako su u Beču učenici imali priliku upoznati Habsburšku arhitektonsku ostavštinu, katedralu sv. Stjepana i suvremenu bečku arhitekturu. U Bratislavi učenici su upoznati s povijesnom važnošću grada (do 1919. Požun) kao mjesta krunidbe ugarskih kraljeva u katedrali sv. Martina te su uz pratnju lokalnog vodiča posjetili najvažnije gradske objekte i ujedno imali prilike svjedočiti snažnom ekonomskom razvoju grada koji je potaknut stranim investicijama, prvenstveno automobilskom industrijom. Učenici su u Pragu boravili od 20.8 do 24.8. te su u to vrijeme posjetili najvažnije praške kulturne, povijesne i arhitektonske znamenitosti kao što su povijesni dio grada Hradčany, Karlov most, astronomski sat Orloj, gotičku katedralu sv. Vita, židovsku četvrt itd. Osim kulturno-povijesnih znamenitosti učenici su upoznati i sa češkom pivarskom i automobilskom industrijom. Tako je uz stručno vodstvo organiziran posjet pivovari Pilsner Urquell u Plzenu gdje je učenicima detaljno objašnjena procedura i tehnologija proizvodnje jednog od najkvalitetnijih piva u suvremenoj pivarskoj industriji. Također, uz stručno vodstvo, organiziran je posjet tvornici automobila Škoda (koja pripada volkswagen grupaciji proizvođača automobila) te su učenici upoznati s tehnološkim postupcima suvremene automobilske industrije od proizvodnje „sirovog“ materijala, njegove obrade na pokretnim trakama pa sve do konačnog proizvoda za kupce. Na povratku iz tvornice automobila učenici su posjetili Tehnički muzej u kojemu su imali priliku upoznati se s razvojem tehnologije i tehnoloških proizvoda u različitim industrijskim granama u proteklih nekoliko stoljeća. Posljednjega dana, na putu povratka u Rijeku, učenici su posjetili stari povijesni češki grad Češky Krumlov na rijeci Vltavi koji je zbog sačuvanih srednjovjekovnih objekata i strukture grada na listi zaštićenih UNESCO-vih gradova. Učenici su se sa svojim razrednicima, Sanjom Sochor i Marinom Biondićem, vratili u Rijeku 24.8. u kasnim večernjim satima.

objavio: Gabrijela Mahmutović   datum: 3. 9. 2019.

SŠER

Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo

Zvonimirova 12, 51000 Rijeka
051/678-910
sser@ri.t-com.hr
www.sser.hr
OIB- 58289508253

Sviđa li ti se novi izgled internetskih stranica SŠER

Ispis statistike od 14. 4. 2020.

« Siječanj 2021 »

Materijali za učenje