Adventska duhovna obnova

Autor: Gabrijela Mahmutović, 19. 12. 2016.

U četvrtak, 15. prosinca u katedrali sv. Vida u Rijeci održana je adventska duhovna obnova za studente i mlade Riječke nadbiskupije. Učenici naše škole se svake godine pridruže predbožićnim duhovnim obnovama pa su ovaj put iskoristili priliku za ovakvu mogućnost susreta sa sobom i Bogom. Obnovu je vodio fra Tomislav Šanko OFM, a glazbeno animirao Nadbiskupijski zbor mladih.

Program je počeo klanjanjem pred Presvetim Oltarskim Sakramentom tijekom a nakon euharistijskog klanjanja slijedio je nagovor fra Tomislava.

Mladima je poručio da se veličina čovjeka mjeri po tome koliko lijepo znamo susresti drugu osobu. Riječ ‘sreća’ dolazi od ‘susrećati se’. S tim u vezi, raj je susret, neprestan susret poput onoga kada sretnemo osobu i ne želimo otići. Po tome se mjeri veličina, koliko lijepo znamo susresti jednu osobu, razumjeti ju. Često smo blizu jedni drugima, ali ne dovoljno, rekao je fra Tomislav.

Osvrnuo se i na pitanje vjere i rekao da je vjera neprestana komunikacija. Ona je dinamika i povjerenje. Treba vjerovati u Boga i vjerovati Bogu. Kada se nađemo u teškim situacijama pitamo se zašto baš meni. Umjesto toga, trebamo se pitati ‘Što mi želiš reći?’. Bog ne traži savršene ljude. Ako budemo čekali da budemo savršeni, nikada nećemo ljubiti. Ako budemo čekali da se sve posloži, nikada ništa nećemo postići, poručio je fra Tomislav mladima.

Tijekom misnog slavlja u propovijedi je upozorio na predrasude zbog kojih ne možemo steći pravo mišljenje o nekome. Predrasude nam ne daju da sretnemo Boga, da sretnemo osobu i same sebe. Zbog predrasuda osobi govorimo: „Ti si takav!“ i na taj način ne možemo otkriti ljepotu te osobe. Veliki čovjek je onaj koji zna čuti, onaj koji zna saslušati druge. Mjera ljubavi je mjera slušanja, rekao je fra Tomislav. U nastavku je upozorio da opterećeni nekim stvarima iz prošlosti ne dopuštamo Bogu da uđe u naše srce, a time i da djeluje i da nas vodi. Ako gledamo iza sebe, nikada nećemo vidjeti ono što je lijepo, ono što je tu.

Tijekom cijelog programa, mladima su na raspolaganju bili svećenici za sakramenat svete ispovijedi. Obnova je završila druženjem svih prisutnih u prostorijama katedrale.