2013-05-22 14:49:51

Jednodnevni izlet u Istru

Jednodnevni izlet u Istru

Zadnji dan  nastave maturanata, učenici 1.a, 1.b, 1.c, 3.b i dio 2.b razreda odlučili su provesti u Istri. U pratnji svojih razrednika Nine Persić i Pere Škobo 1.c i 1.b odlučio se za posjet zvjezdarnici s predavanjem u Višnjanu, te obilazak Poreča i Rovinja.

Učenici 1.a, 2.b i 3.b sa svojim razrednicima Veskom Nikolaus i Ružicom Kamenjašević posjetili su Tvornicu Duhana Rovinj. Tvornica je smještena u Kanfanaru i izgrađena je po najnovijim standardima Europske unije. U tvornici je učenicima održano uvodno predavanje o strukturi duhana, kratka povijest tvornice te su nas proveli kroz proizvodnu liniju Ronhila.

Kako u Istri vole reći da svi putovi vode u Žminj, središte Istre i staro sjecište putova s gradskim bedemima iz 15. stoljeća, tako smo ga i mi posjetili. Danas je vidljiv manji dio kaštela, jedna od četiriju okruglih kula, jedno krilo utvrde, vanjski dio  zidina koje su štitile kuće pučana te dobro očuvana javna cisterna iz 1863. godine. Jedinstvenost Žminja u povijesnom smislu je staroslavensko groblje  u kojem je pronađeno 227 grobova iz IX. i X. st.

Rovinj je bio sljedeći grad koji smo posjetili. Starogradska jezgra, zaštićena je povijesna cjelina a ujedno najčudesniji i  najinteresantniji dio Rovinja.

Učenici su posjetili Crkvu svete Eufemije, baroknu građevinu venecijanskog stila i najveći spomenik u gradu, Sarkofag  u kojem počiva tijelo zaštitnice grada Rovinja  iz III.st.,  a rađen je iz prokoneškog mramora u akvilejskim radionicama. S platoa crkve uživali smo u panorami grada.

Put do Poreča vodi uz Limski kanal koji se ubraja u jedan od najljepših krajolika Istre. Cijela starogradska jezgra Poreča spomenik je kulture. Stari je grad sačuvao raspored ulica starorimskog castruma. Glavne ulice, Decumanus i Cardo Maximus, još su sačuvane u izvornom obliku. Na trgu Marafor učenici su vidjeli rimski Forum sa hramovima rimskim bogovima. Najvažniji kulturni spomenik Poreča je kompleks Eufrazijeve bazilike iz V. stoljeća, koji je na mjestu izvorne crkve proširen u VI. stoljeću pod Bizantom i biskupom Eufrazijem. Interijer bazilike ukrašen je jedinstvenim mozaicima. Od 1997. Eufrazijeva bazilika je zaštićena od UNESCO-a kao spomenik svjetske kulturne i prirodne baštine. O izradi mozaika i ikonografiji ranog kršćanstva učenici su se upoznali u samoj crkvi.

Nažalost, vrijeme nam nije dopustilo da se okupamo na Porečkim plažama, ali smo zato uživali u ljepotama Istre.
   

                                                                                                                                                                                                     Ružica Kamenjašević, dipl.ing.

 

 

 

 


Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo