2018-11-27 09:19:43

Terenska nastava na Lošinju

U petak 16.11.2018. godine učenici drugih razreda u pratnji profesora bili su na terenskoj nastavi na Lošinju.

U svom obilasku Lošinja posjetili su Aromatični vrt, Muzej Apoksiomena te zvjezdarnicu Manora. Sve to obišli su uz stručno vodstvo popraćeno predavanjima i prezentacijama koje su im pokazane.

Kako je tekao cijeli put od Rijeke do Lošinja i natrag te što je to vidjelo oko  naših učenika koji su tamo bili možete pročitati u ovom tekstu:

U rano jutro 16. studenoga 2018. godine 2.D i 2.E. razred krenuli su na terensku nastavu  za Lošinj uz pratnju profesora Mladena Stojića, profesorice Andreje Babić te profesorice Lidije Hreljac-Trumbetaš. Putovanje je bilo normalno sve dok autobus nije zastao na stravičan prizor nedaleko od Krčkog Mosta. Dogodila se saobraćajna nesreća između vozila hitne pomoći i automobila. Vodič i prof. Stojić su hitro izašli iz autobusa kako bi ustanovili stanje oba vozača sve dok su učenici zaprepašteno gledali štetu koju su si vozila međusobno načinila. Nakon što se ustanovilo kako nitko nije ozlijeđen putovanje se nastavilo. Nakon dugog puta preko Krka razredi su se ukrcali na trajekt i uživali u mirnoj vožnji prema Cresu. Razredi su sišli s trajekta i žurbom krenuli prema Osoru gdje se nalazi most koji se otvara samo dvaput na dan. Srećom, most je još bio otvoren kada je autobus došao tako da nije bilo dodatnih zastoja na putu za Lošinj. Prva stanica na Lošinju bio je Aromatični vrt u Malom Lošinju gdje su, nakon pauze za marendu, učenici gledali, mirisali i saznali više o raznoraznim korisnim biljkama koje se nalaze na Lošinju. No, vrhunac terenske nastave je definitivno bio slatki mali crni vuneni Roko, francuski ovan koji je najmanja pasmina ovce na svijetu. Prošli su u Muzej Apoksiomena gdje su održani predavanja o Apoksiomenu tj. kip koji predstavlja sportaša koji sa sebe čisti ulje, znoj i prašinu pomoću strigila (mali zakrivljeni instrument). Gledali su film o njegovu otkriću, obnavljanju te su na kraju imali priliku vidjeti sam 20 stoljeća star kip u posebno predviđenoj prostoriji. Fascinantno je kako se cijeli bakreni kip visok skoro dva metra obnavljao sedam godina koristeći samo primarne alate, vješte ruke i čelične živce. Nakon toga učenici su dobili sat i pol vremena da se upuste u istraživanje i uživanje u klasičnoj romanskoj arhitekturi grada Malog Lošinja. Iduće u rasporedu je bilo posjetiti zvjezdarnicu Manora. Iako je pristup samoj zvjezdarnici zabranjen, jer je ona privatna imovina, razredi su saslušali prezentaciju o važnosti Malog Lošinja za svjetski razvoj astronomije čiji su položaj i stanovnici omogućili.  Predsjednik Hrvatskog astronomskog  saveza koji im je predavao se zaklinje kako će natjerati grad da  stavi zvjezdarnicu Manora kao javni objekt tako da buduće generacije mogu uživati u raznoraznim astronomskim aparatima i instrumentima za koje prvotno uopće nisu ni znali. Nedugo nakon toga razredi su se vratili istim putem kojim su došli te još jedanput uživali u mirnoj i tihoj vožnji na palubi trajekta. Nakon dugog dana učenici su se vratili u Rijeku pjevajući, gdje su se rastali s profesorima i otišli svojim kućama.

Sve u svemu, ova je terenska nastava uistinu bila prosvjetljujuća; Savršeni povratak kroz vrijeme koji potakne čovjeka da se zamisli i ponosi uspjesima svojega naroda.

Paolo Dalsasso i Nino Čandrlić

 


Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo