2016-06-08 09:41:48

Međunarodna suradnja

U tjednu od 24.-30. travnja 2016. ugostili smo kolege iz njemačkoga grada Waldshuta. Ove godine u goste nam je došlo nam je 13 učenika i tri profesora. Domaćini su bili naši učenici i pet profesora – Gianna Graziani, Dolores Kapović, Mario Martinović, Nikica Rendić i Zvonimir Šoštarić.

Kao i obično, prvi dan je bio posvećen upoznavanju naše škole i grada. Naši učenici pripremili su prezentacije o Hrvatskoj, Primorsko-goranskoj županiji i gradu Rijeci, kao i o stoljetnoj povijesti naše škole. Upoznali smo ih i s hrvatskim školskim sustavom, koji se u mnogočemu razlikuje od njemačkoga.

Poslije podne smo prošetali gradom, od Trsata do Turnića, uz vodstvo prof. Gianne Graziani, koja je goste upoznala s dijelom naše bogate povijesti.

U utorak smo organizirali zajedničku ekskurziju u Zagreb. U ulozi vozača kombija sjajno su se snašli profesori Rendić i Šoštarić. Na FER-u smo razgledali kabinete za robotiku i energetiku, gdje smo se upoznali s principom rada vjetroelektrana i vidjeli na djelu malenoga robota, kojega profesori i studenti usavršavaju, kako bi što bolje mogao koristiti u dijagnosticiranju I liječenju autizma kod djece. Nakon toga smo, opet uz vodstvo prof. Graziani, razgledali grad.

Sredinu tjedna odvojili smo za izlet u Dalmaciju. Putem do Zadra stali smo u tvrđavi Nehaj iznad Senja, gdje smo se uz stručno vodstvo upoznali s poviješću senjskih uskoka, ratova protiv Turaka i same tvrđave. Poslije podne smo proveli u Zadru, gdje nas je prof. Graziani upoznala s poviješću grada, znamenitim građevinama i dijelovima grada, a razgledali smo i morske orgulje i instalaciju “Pozdrav Suncu”. Navečer smo nastavili vožnju do Paga. U Lunu su nas vrlo lijepo dočekali roditelji učenika Davida Kocijana, koji od prošle godine sudjeluje u ovoj međunarodnoj suradnji, a kod kojih smo noćili tijekom ovoga izleta.

Idućega jutra prošetali smo lunskim maslinicima. Uz stručno vodstvo razgledali smo tisućljetna stabla i upoznali se s načinom uzgoja i prerade maslina. Zatim smo posjetili Siranu Gligora u Novalji, gdje smo saznali sve o načinu prikupljanja ovčjega, kozjeg i kravljeg mlijeka te načinu izrade i skladištenja raznih vrsta sireva,  među kojima je svakako najpoznatiji i višestruko nagrađivani paški sir.

U gradu Pagu smo imali priliku razgledati Muzej soli. Vodič nam je objasnio način dobivanja soli, kao i njezinu važnost i vrijednost kroz razna povijesna razdoblja, od prapovijesti do danas. Nakon razgledavanja grada Paga vratili smo se kući.

Petak je bio određen za zajednički rad naših i njemačkih učenika na projektu iz informatike, koji je pripremila prof. Dolores Kapović. Poslije podne je bilo rezervirano za neobavezno druženje profesora i učenika.

Goste smo ispratili u subotu ujutro.  

 


Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo