Međunarodna suradnja

Od 2000. godine naša škola njeguje vrlo uspješnu suradnju s Tehničkom gimnazijom iz njemačkoga grada Waldshuta. U gradu, koji se nalazi u Schwarzwaldu, na samoj njemačko-švicarskoj granici, sve su tehničke škole ujedinjene u jednu – Tehničku gimnaziju.

Svake druge godine desetak naših učenika i tri-četiri profesora posjete svoje kolege u Njemačkoj, gdje ih na tjedan dana ugoste njemački učenici u svojim domovima. Sljedeće godine oni dolaze k nama u uzvratni posjet.

Tijekom posjeta uvijek se organiziraju iznimno zanimljivi projekti, u tijeku kojih naši i njemački učenici zajedno rade, druže se i upoznaju s načinom rada druge škole. Na brojnim izletima imaju priliku posjetiti uspješne tvornice i znanstvene ustanove, kao i upoznati se s prirodnim i kulturnim bogatstvom Njemačke, Švicarske i Hrvatske.

Do sada smo već upoznali brojne velike i značajne firme poput ABB-a, Herrenknechta, vidjeli nekoliko velikih elektrana, posjetili energetski štedljivu školu, koja višak električne energije koju proizvede prodaje njemačkoj električnoj mreži, kao i sinhrotron (ubrzivač subatomskih čestica) u Paul Scherer Institutu u Švicarskoj. Bili smo i na izvoru Dunava, u Europaparku, posjetili Freiburg, Zürich i Strassbourg, a našim učenicima je uvijek najdraži i najzanimljiviji posjet pivovari Waldhaus ili Rothaus, gdje se upoznaju s povijesnim razvojem piva i najmodernijim proizvodnim procesom. Naši učenici se s takvih posjeta vraćaju oduševljeni svime što su vidjeli i doživjeli i bogatiji za jedno predivno iskustvo.

Naravno, i mi smo se u ovih 13 godina uvijek pokazali kao dobri domaćini pa su se njemački kolege imali priliku upoznati s naša dva nacionalna parka – Plitvicama i Paklenicom, vodili smo ih, osim po Rijeci, Opatiji i Kastvu i na  Košljun, u Jurandvor, na kupanje u  Bašku i Glavotok, na Cres i Lošinj, u Poreč, Rovinj, Pulu, Zadar, Zagreb, Smiljan, Zeleni vir..... a posjet 3. maju bio je uvijek pun pogodak, jer u njihovom kraju nema brodogradnje. Svi njemački profesori i brojni učenici su nakon toga bar jedno ljeto proveli na odmoru s obitelji u Hrvatskoj. Tijekom godina razvila su se i brojna prijateljstva, kako među profesorima, tako i među učenicima, od kojih su neki odlučili studirati u Njemačkoj.

I ove će godine deset naših učenika iz drugih i trećih razreda posjetiti svoje njemačke kolege. Planiramo razgledati hidroelektranu na jezeru Schluchsee, na kojemu će u nedjelju jedan od naših učenika sudjelovati i u polumaratonu, zatim ETH Zürich, koji je vjerojatno najbolji tehnički institut u Europi, kao i staru gradsku jezgru u Zürichu. Kako su nam ove godine financijski pomogli i Hrvati iz Stuttgarta, posjetit ćemo i njih i zahvaliti se, a  razgledat ćemo i Daimlerov muzej i upoznati se s procesom proizvodnje motora. Zadnji dan je rezerviran za izlet po Dunavu, gdje ćemo vidjeti jednu od najznačajnijih benediktinskih opatija, Kloster Beuron, kao i dvorac Sigmaringen.

Vjerujemo da ćemo se opet vratiti s puno prekrasnih dojmova i da ćemo već na putu kući početi planirati uzvratni posjet za sljedeću godinu, kako bismo njemačke kolege što bolje ugostili.

smiley  smiley  smiley  smiley

Pozivamo sve zainteresirane učenike da se jave prof. Graziani, prof. Kapović ili prof. Rendiću koji sudjeluju u ovoj međunarodnoj suradnji.

Fotografije s naših druženja možete pogledati pod linkom       FOTO-GALERIJA.

« Ožujak 2018 »