> O ŠKOLI  > Povijest
Povijest
  • Škola je smještena u zgradi koju su 1899. g. sagradili Mađari podimenom "Mađarska državna mješovita osnovna škola".
  • Nastava je počela I. IX. 1900. g. s zadatkom što brže mađarizacije, izvodila se na mađarskom, hrvatski je bio zabranjen, a talijanski jezik se učio dva puta tjedno.
  • Poslije završetka prvog svjetskog rata 1918.g. škola prelazi u ruke Talijana i dobiva novo ime " Scuola tecnica industriale-Fiume" . Iste godine škola dobiva stručno usmjerenje i u dvorištu se grade radionice za izvođenje praktične nastave. Škola je djelovala je kao dvogodišnja škola s tri odjela : elektrotehnički, mehaničarski i motoristički.
  • Nakon oslobođenja Rijeke 1945.g. dolazi do otvaranja "Državne obrtne škole na Sušaku" koja je preseljena u zgradu naše škole i koja je dobila ime "Elektrokemijska škola" s dva usmjerenja; elektroindustrijsko i strojobravarsko.
  • 1958.g. škola dobiva naziv "Elektro škola s praktičnom obukom" i u njoj djeluju dva usmjerenja : elektroinstalatersko i elektromehaničarsko.
  • 1962.g. škola mijenja naziv u "Elektrokemijski školski centar" radi obrazovanja kadrova za potrebe "INE" (rafinerijski operater).
  • 1965.g. dograđena su dva kata zbog proširene djelatnosti škole i uvećane potrebe za kadrovima elektrotehničkog smjera.
  • 1970.g. u suradnji s privrednim organizacijama Rijeke škola proširuje svoju djelatnost na obrazovanje odraslih za stjecanje visoke kvalifikacije.
  • 1975.g. dolazi do spajanja elektrotehničkog odjela Tehničkog školskog centra u Rijeci s našom školom. Kemijski odjel izdvaja se iz našeg Elektrotehničkog školskog centra i dalje djeluje u sastavu Tehnološkog-saobraćajnog školskog centra u Rijeci. Ovime se izbjeglo obrazovanje sličnih profila na dva mjesta.
    Elektrokemijski školski centar djeluje kao OOUR u okviru Politehničkog srednje-školskog centra u Rijeci.
  • 31.III.1978.g. naš Centar izdvaja se iz Politehničkog srednje-školskog centra i djeluje kao samostalni Centar tj. OOUR pod nazivom Centar usmjerenog obrazovanja elektrotehničkih kadrova Rijeka prvenstveno sa četverogodišnjim obrazovanjem.
  • 1979/80.g. u školi je organiziran dvogodišnji studij elektrotehnike kao interfakultetski studij Sveučilišta u Rijeci i Elektrotehničkog fakulteta u Zagrebu. Od 1.X.1987.g. Studij elektrotehnike prelazi na tehnički fakultet u Rijeci.
  • 1992.g. Od Centra usmjerenog obrazovanja elektrotehničkih kadrova odvaja se Elektroindustrijska i obrtnička škola - Rijeka, a Elektrotehnička škola - Rijeka postaje pravni nasljednik bivšega Centra.
  • 2006.g. Elektrotehnička škola Rijeka mijenja svoj naziv u Srednja škola za elektrothniku i računalstvo kako bi svojim imenom naglasila važnost računala i računalne tehnike u radu i primjeni u elektrotehničkoj struci.

Ovih nekoliko fotografija dočarat će vam prošlost naše škole:

« Ožujak 2018 »