Korisnik:
Lozinka:
Korisne stranice...

Od Drivenika do Novog Vinodolskog - terenska nastava

U utorak 25. listopada 2016. godine održana je terenska nastava iz Hrvatskoga jezika za učenike 2. b i 4. d razreda. Svrha ove nastave bila je upoznavanje sa srednjovjekovnim frankopanskim kaštelima Vinodola te značajem i stvaralaštvom pojedinih članova obitelji Mažuranić. Obilazak uz stručnog vodiča započeo je u Driveniku čiji je kaštel najočuvaniji i najatraktivniji u Vinodolu. Zatim smo razgledali Tribalj. To je u prošlosti bilo mjesto sudovanja, o čemu svjedoče mnoge glagoljske listine.

Nekropola Stranče je po bogatstvu nalaza druga u Hrvatskoj i pruža nam uvid u razvoj materijalne i duhovne kulture Hrvata u srednjovjekovnom Vinodolu. U Grižanima su vidljivi samo ostaci nekada slavnog kaštela. Tu je i Kuća Klović, muzejska zbirka posvećena renesansnom minijaturistu Juliju Kloviću, jednom od najvećih sitnoslikara svih vremena. U Bribiru, nekadašnjem sjedištu krčkih knezova Frankopana, razgledali smo ostatke gradskih zidina i frankopansku kulu iz 1302. godine te crkvu sv. Petra i Pavla čija renesansna djela svjedoče o visokoj razini kulturnih i civilizacijskih dosega srednjovjekovnog Bribira i jakim vezama s Europom.

U Novom Vinodolskom razgledali smo Narodnu knjižnicu i čitaonicu, poslušali kratko predavanje o njezinoj povijesti te o Vinodolskom zakonu, najstarijem pravnom srednjovjekovnom dokumentu u Hrvata. Zatim smo saznali zanimljivosti o stvaralaštvu i značaju pojedinih članova obitelji Mažuranić, Josipu, Antunu, Matiji i Ivanu Mažuraniću – prvom hrvatskom banu pučaninu i velikom književniku, autoru glasovitog epa „Smrt Smail – age Čengića“.

Svi su ishodi terenske nastave ostvareni. S učenicima je dogovorena prezentacija radova vezanih uz ovu nastavu (eseji, referati, plakati, ppt prezentacije). Uz učenike 2. b i 4. d razreda, nositelji aktivnosti bile su profesorice Škole Ivana Badurina i Gabrijela Mahmutović.

Voditeljica terenske nastave: Ivana Badurina, prof. mentor

objavio: Gabrijela Mahmutović   datum: 7. 11. 2016.

SŠER

Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo

Zvonimirova 12, 51000 Rijeka
051/678-910
sser@ri.t-com.hr
www.sser.hr
OIB- 58289508253

Sviđa li ti se novi izgled internetskih stranica SŠER

Ispis statistike od 9. 2. 2011.

« Studeni 2017 »

Materijali za učenje