Projekt "Volim kazalište"

Autor: Gabrijela Mahmutović, 15. 5. 2014.

I ove godine nastavljena je tradicija  projekta „ Volim kazalište „  sa željom da učenici održe ili steknu naviku odlaska na kazališne predstave.

Izabrali smo pretplatnički  ciklus Zajc 4 u kojem smo  imali  predstave :

A.DUMAS : TRI MUŠKETIRA, glazbeni triler,  14.11.2013.

R.SAVKOVIĆ :  SHUT UP AND DANCE , plesna predstava , 5.12. 2013.

VERDI :  AIDA, opera, 21.01.

GOLDONI : GOSTIONIČARKA MIRANDOLINA , komedija , 5.03.

M.KOLAR/ L.MUJIĆ : POUR HOMME & FAMME ( ZA MUŠKARCA I ŽENU) , plesna predstava , 11.03.

KAFKA :  AMERIKA, drama , 26.05.

Osim pretplate nastavili smo suradnju u projektu ( Za ) voli kazalište  Primorsko – goranske županije i HNK Ivana pl. Zajca  u kojem škole na području Županije imaju besplatan dolazak na odabrane predstave ukoliko se na vrijeme jave i rezerviraju ulaznice. Pogledali smo :

Orff :  CARMINA BURANA, balet,  9.10.  s  4. c  razredom

Beaumarchahais :  FIGAROV PIR, komedija,  3. 10. s  1.e  razredom

R. Savković : SHUT UP AND DANCE , plesna predstava, 4. 12. s  2 .c  razredom

B.BRECHT – KURT WEILL : OPERA ZA TRI GROŠA, glazbeni triler, s 1. a  razredom

Gotovac :  ERO S ONOGA  SVIJETA , komična opera, 8.5.  s 1.a  i  1. e  razredom

Vezano uz  nastavni program  kao i zanimljivost  djela  odabrali smo po popularnoj cijeni  od  30 i 35 kuna za učenike i sljedeće naslove :

ALEXANDRE DUMAS : TRI MUŠKETIRA,  glazbeni triler , s  4. c razredom

IVAN JOSIP SKENDER : ŠUMA STRIBOROVA,  opera za velike i male, 3. 12.  s 1.a razredom

GOLDONI : GOSTIONIČARKA MIRANDOLINA  , komedija, 5.03., s 1. a  i   2.a  razredom

KAFKA : AMERIKA, traktat o samoći, 28. 04.   s  4.e razredom

Sudjelovali smo i na Reviji lutkarskih kazališta u 11. mjesecu pogledavši lutkarsku predstavu  „ Grga Čvarak „ s 2. c razredom.

Rad u projektu  „ Volim kazalište „  potvrdio je da učenici vole i žele osim na nastavi , upoznati i doživjeti  umjetnička djela  u kazalištu. U ovoj nastavnoj godini oko 340  učenika  sudjelovalo je u projektu. Njihovi dojmovi kazuju da je umjetničko djelo  „ uživo „ i dalje zanimljivo i  prepoznatljivo.

Lijepo je promatrati i sudjelovati  u  stvaranju i  oblikovanju osobne i građanske  kulture mladih.

Iako ih je suvremeni život „ zatrpao „ tehnologijom , stvarni  ljudski kontakt,  živa riječ, pokret, glazba,   komunikacija  kao i druženje u otmjenom prostoru našeg kazališta , i dalje su neprocjenjivo nezamjenjivi.

Čarobni svijet  pozornice,  boja, glume,  iluzija života ili život zaista (?),  smijeh, suze, radosti  i tuge , pratili su nas kroz predstave.

A kako kaže Krleža : „ Umjetnost nije pitanje ni mozga, ni razuma već...  umjetničkog dara , talenta...“, zaista smo često ostali bez riječi  nijemo  promatrajuć i tuđe  sudbine, slušajući njihove  misli , osjećaje,  suosjećajući  s  likovima koje smo gledali .

Ostali smo začuđeni glumačkim vještinama, darom izvođenja, ljepotom riječi, glazbe.   Veseli me što smo  bili dio toga svijeta.

Voditeljica Projekta, Jagoda Zubović, prof.

Za novinarsko – likovnu grupu priredio  Andrija Mišković