Meštrović – Da Vinci – geniji koji traju

Autor: Gabrijela Mahmutović, 12. 11. 2015.

Na terensku nastavu krenuli smo s velikim očekivanjima . Učenici 2.d, 3.a  s razrednicama Dolores Kapović , Lidijom Hreljac i voditeljicom nastave , Jagodom Zubović posjetili su izložbu u Kineskom paviljonu „Da Vinci – genije i znanstvenik „ , Atelijer Ivana Meštrovića u Zagrebu , Zagrebačku katedralu , Gornji grad , Markov trg .
„Premda najpoznatiji kao umjetnik, Leonardo da Vinci bio je izumitelj i čovjek beskrajne radoznalosti i inovativnosti.
Nakon proučavanja njegova djela "Codici Vinciani", držeći se svih Leonardovih naputaka, grupa stručnjaka i vještih majstora iz Firence uspjela je proizvesti  interaktivne strojeve u realnoj veličini uporabom istih materijala koje je Leonardo da Vinci u svoje doba imao na raspolaganju, a to su isti koje je Leonardo preporučio u svojim zapisima, uključujući drvo, užad i ljepilo.“

Izlošci obuhvaćaju takve vizionarske izume kao što su helikopter, jednostavnu preteču padobrana, zmaj za letenje, oklopno vozilo, pogonski prijenos, bicikl, automobil, podmornicu, tiskarski stroj, hidrauličnu pilu, projektil, vertikalnu bušilicu, stotinama godina prije nego su se njihovi izumitelji rodii.l

Izložba "Genij i njegovi izumi" nudi mnogo više od tek 80 izumljenih strojeva.
Tu su i reprodukcije Leonardovih najpoznatijih slika i crteža, anatomskih studija i njegovih slavnih kodeksa (kolekcija crteža i zabilješki).“

Nakon razgledavanja izložbe krenuli smo na Gornji grad u Atelijer Meštrović.

Sačuvan je autentičan ambijent života i rada Ivana Meštrovića (1883. – 1962.) jednog od  najvećih hrvatskih kipara koji je studirao u Beču te živio, radio , izlagao u Rimu, Parizu, Londonu, Cannesu, Genovi, Zagrebu , Splitu, Chicagu, New Yorku...

Ivan Meštrović prvi je hrvatski umjetnik koji je za života izlagao u Victoria&Albert Museumu u Londonu (1915.) i u MM of Art u New Yorku (1947).

U Atelijeru izložena su djela nastala do 40-ih god. 20. st., do odlaska Ivana Meštrovića iz Zagreba1942.

Slušali smo  zanimljivosti iz njegova života te pogledali izložene radove .Ovi veliki umjetnici i geniji ,svjedoče nam svojim životima i djelima o  ulozi umjetnosti i znanosti   u čovjekovu životu.

Osobito nas impresionira biografija Ivana Meštrovića koji iz malog sela Otavice iz okoline Drniša , bez ikakve škole odlazi u Beč  nakon što je zapažen njegov veliki talenat. Ivan Meštrović sam je naučio pisati i čitati.U Londonu je 1911. dobio nagradu za najboljeg svjetskog kiparai  tako je njegov put od Otavica krenuo po cijelome svijetu.

Usporedbom dvaju genija zaključujemo kako je  naša kultura i umjetnost dala iznimne ljude i nj talente svjetskoj baštini. Stoga trebamo njegovati i poznavati ono čime se imamo s razlogom ponositi.

Autor teksta : Jagoda Zubović , prof.