preskoči na sadržaj

Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo

 > Naslovnica
Vijesti

Otisak prsta umjesto kartice za bankomate

Autor: Gabrijela Mahmutović, 8. 6. 2010.

Naš učenik, Mauro Josipović, razvio je softver koji omogućuje, uz poseban čitač, iščitavanje svih podataka o osobi iz otiska prsta

Spektar

Datum objave: 3.6.2010 u 21:22h

Riječanin Mauro Josipović nagrađen na izložbi »Inova mladi«

Otisak prsta umjesto kartica za bankomate

Učenik Srednje škole za elektrotehniku i računalstvo razvio je softver koji omogućuje, uz poseban čitač, iščitavanje svih podataka o osobi iz otiska prsta

Na kartici se nalazi jedinstveni identifikacijski broj koji se šalje serveru gdje je baza podataka i otisaka prsta, a liječnik ili bankar ima pristup samo dijelu servera gdje su podaci koje treba.

RIJEKA– Mauro Josipović, učenik trećeg razreda riječke Srednje škole za elektrotehniku i računalstvo osvojio je zlatnu medalju na zagrebačkoj izložbi »Inova mladi« za izum moderne autorizacije korisnika putem otiska prsta. Izum identitet osobe provjerava sustavom dvostruke zaštite putem podataka zapisanih u kartici i samog otiska prsta, čime se sprječava zloupotreba. Mladi inovator Mauro Josipović smatra kako bi njegov uređaj mogao zamijeniti kartice za bankomate, ali i zdravstvene iskaznice.

– Ideja mi je pala na pamet u suradnji s mentoricom Ružicom Kamenjašević. Inovacija je već danas sprema za korištenje. U jednoj kartici mogli bismo držati sve potrebne podatke, od osobnih, pa do podataka o bankovnom računu, ali i zdravstvenom kartonu. Na posebnom serveru držali bi se svi mogući podaci, a liječnik ili banka imali bi pristup samo onom dijelu koji im je potreban za posao. Liječnik bi tako jednostavno mogao vidjeti povijest bolesti svog pacijenta, dok bi bankar mogao pratiti ulaz i izlaz novčanih transakcija – kaže Mauro.

Uređaj se sastoji od čitača smart kartica i otiska prsta, a u srcu sustava je poseban softver, koji je Mauro sam razvio.

– Sustav se sastoji od servera i klijenta. Klijent je smješten na bankomatu ili u liječničkoj ordinaciji, a služi za čitanje kartica i otiska prsta. Na kartici se nalazi jedinstveni identifikacijski broj koji se šalje serveru. Baza podataka identifikacijskih brojeva i otisaka prsta nalazi se na serveru čime se sprječava neovlaštena identifikacija – objašnjava Mauro, dodajući kako je završni proizvod stvarao mjesec dana prije izložbe.

No, razrada ideje trajala je cijelu godinu u sklopu grupe naprednih elektrotehničara inovatora, koju njegova mentorica Ružica Kamenjašević vodi već sedam godina. Mauro je prošle godine pokupio niz nagrada za svoju inovaciju bezopasne elektronske petarde, a već radi na novom izumu i kaže da će on biti još napredniji i izazovniji od prijašnjih. Inovatorskim radom bavi se još od osnovnoškolskih dana, a njegov trud prepoznao je i Centar za inovacije i transfer tehnologije, koji ga je nagradio putovanjem u Bruxelles.

Mentorica Ružica Kamenjašević objašnjava kako sa svojim učenicima u naprednoj grupi uvijek nastoji napraviti nešto novo.

– Za razliku od elektronske petarde, Mauro se na ovom izumu morao izvježbati i u programiranju. Sve je sam napravio, a složio je i malo računalo koje je koristio na natjecanjima. Vjerojatno ćemo s ovim izumom ići i na Arku u Zagreb, na sajam Nautike, a planiramo otići možda i u Njemačku. Na Inovi je pod mojim mentorstvom sudjelovao i učenik prvog razreda Filip Domitrović, koji je osvojio broncu u kategoriji softverskih radova za program za zaštitu osobnih datoteka – kaže Kamenjašević, dodajući kako na izložbe odlaze u organizaciji IN kluba inovatora, koji dijelom financira i dijelove te materijal za izume, a u skladu s mogućnostima pomaže i Primorsko-goranska županija.

Andrej PETRAK

Idealna škola za inovatore

O uspješnom radu mladih inovatora ove riječke škole pod mentorstvom Ružice Kamenjašević svjedoči i srebrna medalja Antona Bačića i Davida Dodaja na ovogodišnjem moskovskom »Arhimedu« za inovaciju »Bežični videonadzor preko TV ekrana«. Kamenjašević najavljuje kako već rade na novim projektima za iduću godinu no zasad nije htjela previše odati.

– Ako osnovnoškolci ne znaju kamo bi se upisali, a vole programirati i izrađivati inovacije, naša je škola pravi izbor – zaključuje Kamenjašević.




SŠER

Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo

Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo
 
Zvonimirova 12, 51000 Rijeka
051/678-910

www.sser.hr
 

e-pošta:

sser@sser.com.hr 

ured@ss-elektrotehnicka-ri.skole.hr
 

OIB- 58289508253

ERSTE BANK - IBAN HR2324020061101057381

Materijali za učenje

Klikom na fotografiju otvara se katalog naše školske knjižnice. Pretražite je li lektira dostupna, pronađite naslove za seminarske radove i sl.

Zatrebate li pomoć, pitajte knjižničarku!

Ucionica.net

Anketa
Sviđa li ti se novi izgled internetskih stranica SŠER



Tražilica
Brojač posjeta
Ispis statistike od 14. 4. 2020.

Ovaj mjesec: 2249
Ovaj tjedan: 766
Danas: 17
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Vremenska prognoza

Časopisi

 

 

 

 

Dnevni tisak

               

                        

 

 

CMS za škole logo
Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo / Zvonimirova 12, HR-51000 Rijeka / web2.ss-elektrotehnicka-ri.skole.hr / ured@ss-elektrotehnicka-ri.skole.hr
preskoči na navigaciju